Jak wydać książkę?

0
Jak wydać książkę?

Pytanie, które często dostaję, jako wydawca dotyczy tego, jak zacząć pisać książkę? Wielu początkujących autorów pyta między innymi o to, w jakim programie piszemy, jak rozkładamy pracę nad książką godzinowo?
Moim zdaniem są to wbrew pozorom mało istotne rzeczy i powinny być dobierane do osoby piszącej indywidualnie. Ani ja, ani Marcin Osman nie piszemy swoich książek w żadnych specjalnych programach. Czasem zdarza się, że koncepcje zaczynamy tworzyć na dowolnych karteczkach, jakie znajdziemy pod ręką, bo akurat wpadł nam do głowy nowy pomysł. Często zapisuję też myśli do książki w notesie, którego używam do codziennego planowania. Tam rozpisuje sobie wstępny zarys książki. Czasem robię to na komputerze, ale potem siadam po prostu, biorę Worda i zazwyczaj piszę w zwykłym programie do tworzenia treści - Wordzie czy Pages.

 

 

 

Poczuj swój rytm.

Jeśli dobrze pracuje ci się w godzinach poranych, pisz właśnie o tej porze. Jeśli lubisz pracować wieczorami pisz w późniejszych godzinach. Jeśli potrzebujesz regularności, ustal sobie określone pory pracy. A może wolisz pracować w blokach czasowych i zarezerwujesz sobie na pisanie określony tydzień ciągłej pracy twórczej? Zrób tak, by było to zgodne z twoimi potrzebami. Nie ma jednej, uniwersalnej metody, która byłaby idealna dla każdego człowieka, natomiast są takie wskazówki, które nam w Osmpower zawsze sprawdzają się, jeśli chodzi o pisanie książki i chętnie się nimi podzielę. 

Po pierwsze, zastanów się jaką główną myśl chcesz w swojej książce przekazać?

Jaki cel ma mieć twoja książka?

Jeśli piszesz powieść, to rozumiem, że jej celem jest ludzi bawić lub nastraszyć. Ma zaciekawić, a może ma jednak edukować i pokazać jakiś kontekst społeczny czy kulturowy, jeśli chodzi o ludzi? Może ma pokazać np. depresję z trochę innej strony, żeby ludzie, którzy stykają się z nią, mogli ją lepiej zrozumieć. Może chcesz pokazać jakąś historię, która zainspiruje ludzi np. do szukania swojej drugiej połówki? Jeśli skupiasz się na książce eksperckiej, zastanów się, jaką konkretną wiedzę, czy jaką konkretną myśl chcesz przekazać swoim odbiorcom. Z jakim przesłaniem chcesz żeby ludzie skończyli czytać twoją książkę?

Pokonaj opór przed działaniem

Może najtrudniejszą rzeczą w Twojej branży jest przejście pewnych przekonań, czy oporu związanego z działaniem?
Z naszych doświadczeń pracy z autorem nad książką (ZRÓB Z NAMI SWOJĄ KSIĄŻKĘ) wynika, że o wiele częściej potrzebuje on wsparcia w pozbyciu się ograniczających go blokad i wyobrażeń na temat całego procesu tworzenia książki niż przyswajania konkretnych metod działania.

Jeśli np. miałabym stworzyć książkę dla self-publisherów, zaczęłabym od określenia tego, co utrudnia ludziom rozpoczęcie pisania. Chciałabym, żeby ta książka pomagała ludziom pisać - siadać do pisania w sposób lekki, w sposób taki, żeby robili to po swojemu, żeby robili to skutecznie i efektywnie, a nie skupiali się na rzeczach, które są na tym etapie nieistotne. I dzięki temu właśnie wyklarował mi się główny cel, po co książka ma być wydana i jaki efekt ma dawać czytelnikowi.

Stwórz mapę myśli

Drugim elementem jest rozpisanie twoich myśli na temat książki.
Skutecznym sposobem na ich zebranie jest mapa myśli. Do jej przygotowania wystarczy ci czysta kartka, na której w centralnym miejscu umieścisz tytuł swojej książki lub po prostu napis książka, od którego poprowadzisz swoje skojarzenia jakie przychodzą ci do głowy w tym temacie.

 Mapa może zawierać takie elementy jak:

  • wstęp - co chciałbyś/chciałabyś, żeby znalazło się we wstępie?
  • rodzaj i formy, jakie wykorzystasz w swojej książce - wywiady, wypowiedzi zaproszonych gości, ćwiczenia.

Jeśli masz już wstępny zarys pisarski w głowie, to może powstanie z niego nie tylko mapa luźno zebranych myśli, ale spis treści w ramach którego powstaną kolejne rozdziały. Tak np. tworzyliśmy książkę "Przedsiębiorca w podróży”. Od razu rozpisaliśmy dokładnie, co chcielibyśmy, żeby w tej książce się znalazło, a potem po kolei opisaliśmy wszystko szczegółowo. Patrząc na spis treści tej książki, widać, że jest bardzo szczegółowy. Podział na części, poszczególne rozdziały i podrozdziały bardzo ułatwił nam  pracę przy tworzeniu tej pozycji.

Oczywiście w trakcie pisania spis treści może się jeszcze zmieniać, rozszerzać, ulegać modyfikacjom, natomiast stanowi już bazę wyjściową do dalszej pracy. Brak spisu treści nie powinien cię przerażać. Na początku warto zapisywać na mapie myśli wszystko, co przychodzi do głowy powoli uzupełniając sobie schemat działania. Jeśli spis treści nie wyklaruje się na początku może się okazać, że stworzysz go na końcu pisania, kiedy powstaną już poszczególne rozdziały. Kiedy masz już treść jedne rzeczy zaczynają wynikać z kolejnych.

Nie rób pracy dwa razy!

Kolejnym etapem do wykonania, o którym wielu początkujących autorów zapomina, jest zebranie materiałów, które już posiadają. Nie rób pracy dwa razy!

Jeśli już masz gotową treść w formie: artykułu do gazety, artykułu blogowego, postów w internecie, oferty dla klienta, opisu produktu w swoim sklepie to skorzystaj z tych materiałów. Zobaczysz, że  kiedy otworzysz sobie Worda, zrobisz jakiś ogólny zarys i uzupełnisz treść tymi materiałami, to nagle okaże się, że pierwsze pięć stron pisania już za tobą! To budujące, gdy nie zaczynasz pisać od zera, nie siedzisz nad pustą kartką papieru, czy przed pustą stroną programu w komputerze. Nie zaczynasz pisać od samego początku, tylko masz już część materiałów gotowych, wokół których obudowujesz sobie pozostałe treści. 

Jeśli nie masz zgromadzonych tego typu gotowych treści i naprawdę zaczynasz od pustej kartki, proponuję, żeby zacząć po prostu pisać. Co pisać? Albo wybierz temat, który jest ci najbliższy z tych, które rozpisałeś/łaś, czyli wybierz sobie któryś z rozdziałów i po prostu go opisz. Albo zacznij pisać książkę od samego początku, od pierwszego słowa, jeśli jest to dla ciebie najprostsze.

Kiedy powstawały moje „Wyspy Komfortu” - książka pisana w formie metafory - bajki to zaczęłam od stworzenia koncepcji tego, co chciałabym w niej zawrzeć. Wówczas będąc uczestniczką szkolenia, zebrałam moje myśli na małych karteczkach, bo tylko to miałam pod ręką.

W drugim etapie najłatwiej było mi zacząć od samego początku, ale nie od wstępu, a od opisu:
"Ta historia dzieje się gdzieś na świecie. Tuż przy tobie, a zarazem po drugiej stronie globu. Można ją zaobserwować wszędzie, gdyż wokół nas żyją pełni potencjału ludzie". To był dla mnie taki wstęp, który dał mi ramę do tworzenia całej reszty. Wychodząc od tego punktu łatwiej mi było myśleć o całym tym trochę metaforycznym świecie, który tworzę.

To wskazówki pisarskie ode mnie na początek. Najważniejsze to zacząć działać i przelewać myśli na papier. Jeśli masz pomysł - rozpisz go luźno, ewentualnie stwórz spis treści i zacznij od tego, co jest dla ciebie najprostsze do napisania. I najważniejsze, zamiast się zastanawiać, pisz!

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium