Czy ty też popełniasz te błędy w biznesie? cz. 2

0
Czy ty też popełniasz te błędy w biznesie? cz. 2

 

Potknięcia to nieodłączny element prowadzenia własnego biznesu. Szczególnie są one widoczne, kiedy jesteśmy nowi na rynku. To, jakie błędy najczęściej popełniają młodzi przedsiębiorcy?

Biznes to ludzie

Świeżo upieczeni szefowie nierzadko nie potrafią zbudować zespołu i nim zarządzać. Nie myślą o tym, jak pogłębiać relacje z pracownikami, aby utrzymać ich przy sobie dłużej. Wielu osobom wydaje się, że firma to zatrudnianie ludzi, a według mnie ważną kompetencją jest ich zwalnianie. Trudno jest powiedzieć komuś, że nie chcemy już z nim dłużej pracować. A wystarczy po ludzku z nim o tym porozmawiać.

W OSMPower podczas okresu próbnego decydujemy, czy dana osoba nadaje się do naszego teamu. Możemy to stwierdzić po 2 tygodniach czy miesiącu. Potem podpisujemy umowę na 2 lub 3 miesiące, po czym albo przedłużamy naszą współpracę lub ją kończymy.

Łatwo jest się pomylić co do nowego pracownika. Na początku bardzo się angażuje, a po jakimś czasie jego motywacja może bardzo się osłabić. Do tego wszystkiego dochodzi też okres wdrożenia się w obowiązki.

Co jest najważniejsze w biznesie?

…na pewno nie biuro, samochód czy piękna strona internetowa! Zauważam, że młodzi przedsiębiorcy zaniedbują rzeczy, które bezpośrednio przynoszą im przychody. Nie pracują na przykład nad stroną e-commerce, czyli miejscem, gdzie klienci zostawiają swoje pieniądze. Bardziej skupiają się na tym, aby na ich stronie pojawiło się idealne zdjęcie, a nie zwracają uwagi na słaby formularz kontaktowy, który przykładowo nie zawiera w sobie numeru telefonu.

Klient na raz

Ważne jest to, aby budować relacje ze swoimi klientami. Widzę, że niektórym przedsiębiorcom zależy wyłącznie na szybkim zamknięciu danej transakcji, a nie o tym, aby powtórzyć ją w przyszłości z tym samym klientem. Oczywiście, pozyskiwanie nowych klientów jest bardzo ważne w biznesie, ale nie zapominajmy o tych dotychczasowych.

„Przepraszam”

Popełnianie błędów to nieodłączny element biznesu. Jednak przedsiębiorcy często nie chcą się do nich przyznać. O wiele lepiej jest szczerze za coś przeprosić, niż obstawiać przy tym, że jesteśmy idealni. Bo tacy nigdy przecież nie będziemy. 

Jak uczyć się na błędach?

Młodzi przedsiębiorcy często chcą uczyć się tylko na własnych błędach. A przecież na rynku jest tyle książek biznesmenów z krwi i kości, którzy opisują swoje porażki. Warto jest posłuchać rad ludzi, którzy popełnili wiele błędów w biznesie, aby już nie powtarzać. Ucz się metodą case study i z przećwiczonych już scenariuszy działania wyciągaj wnioski, co działa, a co niekoniecznie.

P.S. Wiele błędów możesz uniknąć, czytając książki wydawnictwa OSMPower

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium