Czego nauczył mnie Gary Vaynerchuk? 0
Czego nauczył mnie Gary Vaynerchuk?

We wrześniu Gary Vaynerchuk odwiedził Polskę, na zaproszenie organizatorów konferencji World Business Experience, podczas której był głównym prelegentem. Jakie zatem lekcje wyniosłem z tego wydarzenia do wdrożenia w naszym biznesie?

Jeszcze długo przed tym wydarzeniem wiele osób zastanawiało się, jaki sens ma wyjazd na spotkanie z Garym skoro powie dokładnie to samo, co mówi w wywiadach i swoich wideo na YouTube’ie. Byłem tam i wiem, jak bardzo, BARDZO się mylili w swoich wątpliwościach. Sam zostałem pozytywnie zaskoczony, jak świetnie Gary dopasował swoje wystąpienie do polskiego kontekstu i realiów.  

5 lekcji od Gary'ego Vaynerchuka

Lekcja 1

Gary przypomniał mi, że budowanie mocnego, świadomego i dużego BRANDU, nad którym pracuje się DŁUGOTERMINOWO i CIERPLIWIE znacznie ułatwia sprzedaż. Jak to jest? Przecież zawsze mówimy, że to właśnie sprzedaż jest najważniejsza. Tak – my sprzedajemy, a wy kupujecie ode mnie, bo ciągle pracuje, aby tworzyć swój brand i autorytet, któremu ufacie.

Czym więc jest budowanie brandu według Gary'ego Vaynerchuka?

To dawanie ludziom jak największej liczby odpowiedzi w zakresie swojej dziedziny. Więc, jeżeli Twoją pasją jest wędkarstwo i chcesz otworzyć biznes z tym związany, to twórz dużo treści związanych z wędkarstwem i darmowo udostępniaj je w Internecie, za pomocą różnych platform (Instagram, Facebook, Youtube etc.). Dzięki temu wzbudzisz zainteresowanie wśród ludzi i z czasem, dając dobre, merytoryczne treści, stajesz się ich autorytetem na lata, bo za darmo pokazałeś odbiorcom np. to, jak zaczynając łowić małe rybki przejść do chwytania wielkich szczupaków. Tak działa biznes, dostając dużo pomocnej wiedzy, zyskujesz uwagę i wdzięczność odbiorców, którzy aż sami chcą pomagać Ci w rozwoju.

Lekcja 2

Gary pokazał, jak skutecznie można budować swoja sieć kontaktów biznesowych, zarówno z wykonawcami jak i klientami (na przykładzie pytania, zadanego na konferencji przez kobietę, która po 12 latach odeszła z korporacji i założyła własny biznes). Odpowiedź była prosta. Powinna wykorzystać znajomości, które zawierała przez wiele lat pracy i szukać wykonawców zleceń wśród swoich kolegów wciąż pracujących w korporacjach. Kiedy oni będą czegoś potrzebować, powinni wiedzieć, co robi i że jest gotowa im pomóc. To zawsze powinno działać w dwie strony!

Lekcja 3

Od Gary'ego nauczyłem się jeszcze, jak bardzo ważne jest skupienie się na szansach sprzedażowych, których ,,zwykli” ludzie nie dostrzegają. Przykładem może być zrobienie listy podcastów, głównie związanych z dziedziną, w obrębie której działasz i próba inicjacji współpracy (np. wykupieniu reklamy na początku odcinka). Taka strategia może okazać się bardzo efektywna, a przy tym niegenerująca dużych wydatków, zwłaszcza ze względu na to, że póki co podcasty nadal nie są tak oblegane przez reklamodawców i koszt współpracy z podcasterem jest obecnie bardzo atrakcyjny.

Lekcja 4

Co więcej? Używanie Facebook Ads oraz Instagrama w zakresie współprac z influencerami. Robienie większej ilości, lepszej jakości reklam za pomocą Facebooka daje bardzo wiele możliwości, znacznie więcej niż np. Google. Dzięki temu podbijamy zasięgi, a wraz z tym idzie rozpoznawalność sprzedaż i rozpoznawalność marki.

Lekcja 5

„Słucham, patrzę, analizuję i wdrażam” – to była kolejna lekcja od Gary'ego. Czy interesuje Cię opinia o Twoim produkcie, firmie czy marce? Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że po konferencji (a nawet już w trakcie jej trwania) spędziłem kilka godzin sprawdzając, co ludzie pisali na jej temat. Wchodziłem z nimi (a być może z wami!) w interakcje. Zauważyłem wtedy brak zainteresowania takimi aktywnościami ze strony innych prelegentów. Dało mi to szansę jako jednemu z nielicznych wypowiedzenia się i nawiązania kontaktu z odbiorcami. To, co jest ważne, to słuchanie klientów oraz działanie tu i teraz!

Wystąpienie Gary’ego było bardzo wartościowym przekazem konkretnych doświadczeń, przydatnej wiedzy i rad do zastosowania w firmie oraz zwiększenia swojej przewagi nad konkurencją. Odpowiednio wprowadzone strategie od Gary'ego są gwarancją sukcesu i dużych zasięgów – my przekonujemy się o tym w Osmpower.pl każdego dnia. 

Więcej na YouTube: Marcin Osman 

 

 

Książki Garego Vaynerchuka:

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium