Czy dobrze wydajesz pieniądze?

0
Czy dobrze wydajesz pieniądze?

Czy dobrze wydajesz pieniądze?

Często mówię o tym, że ludzie nie umieją mądrze gospodarować swoimi pieniędzmi. Moje video o latte, w którym odpowiedziałem na pytanie „dlaczego nie masz pieniędzy?”, wzbudziło swojego czasu trochę kontrowersji. Co niby złego jest w kupowaniu kawy, którą wypijamy ze znajomymi, kiedy wychodzimy na miasto?

 Jeśli Cię na coś nie stać, nie kupuj tego

Ludzie nie potrafią wytłumaczyć sobie, że ich na coś nie stać. Próbują za wszelką cenę dopasować się do towarzystwa i przez to wydają pieniądze, których de facto nie mają. Idąc na imprezę, kupują 3 drinki za 50 zł i na tym ich wydawanie się nie kończy…

Na studiach niektórzy nie chcą mieszkać z lokatorami i zamiast płacić 700 zł za pokój, wolą wynajmować kawalerkę za 1500 zł. A mogą być przecież kilkaset złotych do przodu. W skali rocznej to przecież parę tysięcy!

Miejskie życie

Spędzanie dużej ilości czasu na mieście generuje duże koszty. Widzę, że coraz więcej osób, zamiast podjechać gdzieś mpkiem za 2,3 złote, wybierają Ubera za 10 złotych. Zamiast wziąć kawę w termos, wolą chodzić po ulicy z kubkiem ze Starbucksa za 15 złotych. Nie gotują własnych obiadów, ale wybierają jedzenie w restauracjach. W końcu te wydatki kumulują się w bardzo pokaźne sumy…

Jak zaoszczędzić? 

Nie powinniśmy być rozrzutni w swoich wydatkach. Warto jest zainwestować w rzeczy i sprzęty, które będą funkcjonowały przez lata. W OSMPower postawiliśmy na dość drogie MacBooki, bo wiemy, że długo będziemy na nich pracować. Zanim w naszym biurze pojawił się ekspres do kawy, najpierw na niego zarobiliśmy. Nie chodzi o to, aby rezygnować z przyjemności, ale o to, aby było je na nas stać. Na początku zarabiamy, potem wydajemy. Nigdy na odwrót.

Moja rekomendacja: pomyślcie dwa razy, zanim zdecydujecie się na niepotrzebne wydatki. Może, zamiast zjeść lunch ze znajomymi na mieście, ugotujecie coś wspólnie? Może, zamiast wydawać pieniądze na taksówkę, wcześniej wyjdziecie z domu i wybierzecie opcję spaceru lub jazdy komunikacją miejską? Możecie oszczędzać naprawdę na wiele sposobów!

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium