Drugie życie książek

0
Drugie życie książek

Hasło OSMpower brzmi “Czytaj i działaj”, bo wierzymy, że dzięki edukacji możemy zmienić naszą rzeczywistość. Podobną misję od prawie ćwierć wieku ma pewien śmieciarz z Kolumbii, który postanowił poświęcić swoje życie książkom.

Jak rosyjska powieść zmieniła losy mieszkańców Bogoty?

Ponad 20 lat temu, podczas zwykłego dnia pracy, José Alberto Gutiérrez zauważył wśród śmieci „Annę Kareninę” Lwa Tołstoja. Leżała odseparowana od reszty odpadów, prawie niezniszczona. Kolumbijczyk zabrał ją wtedy do domu. Kto by się spodziewał, że w ten sposób narodzi się idea gromadzenia wyrzuconych książek?

To się nazywa teamwork!

W tym momencie José ma w swoim domu ponad 25 tysięcy uratowanych egzemplarzy. Na początku sam zajmował się ich zbieraniem, potem do niecodziennego działania dołączyli się koledzy po fachu. Pomaga mu też rodzina, która zajmuje się prowadzeniem spisu tytułów, segregowaniem ich i organizacją wydarzeń, takich jak targi książek.

Słowa mają moc!

O jego prywatnej bibliotece mówi się „La Fuerza de las Palabras”, po hiszpańsku “Siła Słów”. Nazwa jak najbardziej wpisuje się w edukacyjną misję Kolumbijczyka. José bowiem przekazuje książki do lokalnych szkół. Jak sam wspomniał w telewizji Al Jazeera: „Cała wartość tego, co robimy, to pomoc dzieciom w nauce czytania. Najmłodsi nie mają tu miejsca do nauki, a muszą zaczynać pracę w bardzo wczesnym wieku”.

Za co dzielnica La Nueva Gloria kocha Joségo?

Kiedy cała idea zbierania książek dopiero raczkowała, szkoła w sąsiedztwie Joségo nie miała własnej biblioteki. Początkowo prywatne osoby przychodziły do jego domu, aby pożyczyć coś do czytania. Od tamtej pory zaopatrzył on w książki ponad 235 placówek edukacyjnych! A dostarcza je w podarowanym ambulansie, który przerobił na książkowóz.

Tak jak José, my również dostrzegamy ogromną wartość nauki poprzez czytanie. Żyjemy w takiej szerokości geograficznej, gdzie dostęp do książek i edukacji jest na wyciągnięcie ręki, pamiętajmy o tym.

P.S. Mamy nadzieję, że publikacji wydawnictwa OSMpower nie znajdziemy nigdy na śmietniku :)

 

Zdjęcia: Guillermo Legaria/AFP/Getty Images, Fernando Vergara/AP

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium