Matura i co dalej?

0
Matura i co dalej?

Jeśli ciągle zadajesz sobie pytanie "Czym należy zająć się po maturze?"

Zapoznaj się z poniższym wpisem, aby poznać rekomendację Marcina Osmana!

Marcin ostatnio na swoim kanale YouTube opublikował materiał "Co robić po MATURZE? Rady dla LICEALISTÓW"

Bardzo wartościowy materiał znajdziesz tutaj https://www.youtube.com/watch?v=vrMGotHjw5c

Poniżej przeczytasz transkrypcję fragmentów filmu oraz kilka rad, oraz narzędzi, które pomogą Ci je wdrożyć.

Marcin zaczyna swoją wypowiedź informacją co on by zrobił mając swoją dzisiejszą wiedzę i mógł cofnąć się do czasów sprzed Matury. W dalszej części nagrania podaje też przykłady dokładnie tego co robił po zdaniu egzaminu dojrzałości.

ZDOBYWAJ DOŚWIADCZENIE

To pierwszy punkt na naszej liście. Pierwszy i zarazem najważniejszy punkt całego wideo.

Doświadczenie najłatwiej zdobędziesz pracując ZA DARMO! Najłatwiej zdobyć doświadczenie pracując za darmo dla kogoś.

Hmmm... ale jak to za darmo?!

Dokładnie tak! Jeżeli potrafisz znaleźć swoje idealne firmy/organizacje/fundacje itp. które chciałbyś, aby Cię zatrudniły, to znacznie łatwiej będzie Ci osiągnąć swój cel oferując swoją pomoc nie oczekując nic w zamian. Uwierz mi, że zdobyte w ten sposób umiejętności będą znacznie więcej warte niż otrzymywana pensja. Dodatkowo pracując za darmo podświadomie skupiasz się na czerpaniu ze swojego miejsca pracy jak najwięcej wartości bo przecież umówiliśmy się, że nie będziesz pobierał wynagrodzenia.

Pamiętaj, że na początku twoim priorytetem nie powinno być to-ile ktoś jest w stanie zapłacić za twoją pracę a skupienie się na zdobywaniu doświadczenia oraz kompetencji.

Ponieważ wiemy już, że esencją tego wpisu jest przekonanie Cię, iż największą wartością w twojej sytuacji jest doświadczenie, kolejnym sposobem na jego zdobycie jest następny punkt, czyli:

PODRÓŻUJ I PRACUJ

Oczywiście możesz podróżować po Polsce, możesz pracować podróżując, ale możesz też wyjechać do pracy.

Przykładem takie wyjazdu może być praca animatora w luksusowych kurortach wakacyjnych. W trakcie sezonu, jeśli umiesz tańczyć, śpiewać lub jakkolwiek pomagać. Taki wyjazd to idealna opcja na zdobycie takiego doświadczenia. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu takiej pracy to podlinkuje Ci najlepsze miejsce: http://animacja-stageman.pl/dla-animatora/

Jeśli jednak czujesz, że praca animatora nie jest idealnym zajęciem dla Ciebie poniżej wkleję kolejny link gdzie znajdziesz oferty wolontariatów (i nie tylko) na całym świecie: https://www.workaway.info/

Dzięki skorzystaniu z tej możliwości zyskujesz: doświadczenie, pieniądze, podróże, fajne miejsca, nowe znajomości i niejednokrotnie twoja praca jest zabawą lub przynosi wiele satysfakcji.

Kolejnym punkt bardzo prosty, jeżeli oferta powyżej dalej Cię nie zachęca po prostu

IDŹ DO PRACY

Idziesz do normalnej pracy, za którą otrzymujesz wynagrodzenie. Musisz jednak być przygotowany, że bez doświadczenia i najbardziej podstawowym wykształceniem przyjdzie Ci pochylić się nad pracą, którą większość z twoich rówieśników nie ma zamiaru się pochylać. Przykłady takiej pracy to między innymi, sprzątanie, noszenie kartonów na magazynie, ale w ten sposób jesteś dalej w zdobywaniu doświadczenia niż twoi znajomi.

Idealnym sposobem na zdobycie kompetencji w tak młodym wieku jest bycie członkiem w różnych organizacjach.

KLUBY STUDENCKIE

Kluby uczelniane, koła studenckie, stowarzyszenia-jeśli takiego klubu w twoim mieście nie ma to idealna okazja dla Ciebie, aby powstał pierwszy ;) Dzięki czemu zdobywasz doświadczenie: organizatora, koordynatora oraz promotora! Zdobywasz kompetencje w sposób bardzo praktyczny, ponieważ to Tobie przypada większość zadaniach, chybachyba że w międzyczasie nauczysz się delegować swoje obowiązki. Jednak za to najczęściej ludzie oczekują zapłaty więc to już trudniejsza sztuka, ale jeśli przewodzisz kołem studenckim gdzie każdy członek pracuje w ramach wolontariatu to znalazłeś się w idealnej sytuacji.

POMAGAJ MENTOROM

Znalezienie guru, mentora, idoli w dzisiejszych czasach jest bardzo proste. Znajdź więc paletę takich osób i do każdej z nich w wiadomości prywatnej wyślij komunikat, że chętnie pomożesz im np. w transkrypcji materiałów wideo, przy promocji w internecie, przy prowadzeniu social mediów czy pomożesz im na ich stanowisku podczas konferencji itd. Musisz pokazać, że możesz mu służyć, dawać wartość i przydatność. Komunikujesz to wprost. Nie masz doświadczenia masz za to masę chęci i energii w zamian nie oczekując nic oprócz samej możliwości pracowania w takim przedsiębiorstwie czy gdziekolwiek tylko masz ochotę.

UDZIELAJ SIĘ CHARYTATYWNIE

Marcin wraz ze swoją żoną Kamilą udali się wspólnie na wolontariat do Irlandii. Przez kilka tygodni pomagali w opiece nad chorymi dziećmi. Ośrodek skupiał dzieci z całego świata i stwarzał im warunki, aby szybciej mogły dojść do zdrowia. Marcin i Kamila pomagali im w tłumaczeniach pomiędzy dziećmi polskimi a irlandzkimi i z całej reszty świata. W taki sposób zdobyli bardzo cenne doświadczenie oraz przeżyli wspaniałą podróż. Organizacja zapewniła im nocleg oraz wyżywienie a na koniec jeszcze wyrównali im koszty biletów samolotowych.

UCZ SIĘ I PRACUJ PRZEZ INTERNET

Nie musisz wyjeżdżać. Możesz swoje kompetencje poszerzać przy pomocy internetu. Oferta jest bardzo bogata możesz nauczyć się programować, tworzyć logotypy, grafiki internetowej i wiele więcej, dzięki czemu zdobędziesz kompetencje, które będą cenne w trakcie szukania płatnej pracy czy budowania własnej działalności.

Ucz się cały czas! Nie proś nikogo, aby zlecił Ci pracę, wykonaj coś za darmo i udostępnij to tej osobie-otrzymasz feedback oraz wzbogacisz swoje portfolio. Po pewnym czasie okaże się, że za twoje usługi klienci będą chcieli płacić! Przestań konsumować treści internetowe i zacznij je tworzyć!

W celu podsumowania. Co robić po maturze do końca swojego życia?

Zdobywaj doświadczenie! Otrzymałeś już trochę pomysłów jak do tego doprowadzić.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium