Jak zacząć swój podcast od zera? 0
Jak zacząć swój podcast od zera?

Zastanawiasz się, jak nagrać podcast? Jak zacząć?

Zanim odpowiem na to pytanie należy rozpocząć od listy rzeczy, która dokładnie przedstawi Ci czego NIE należy robić, aby zacząć tworzenie podcastu.

Większość czytających to osób zapewne ma już kilka zakazanych czynności na swoim koncie lub rozważa ich wykonanie - tu pojawiam się ja, aby Cię mój drogi czytelniku, przed tym uratować! Słuchając w tym momencie moich rekomendacji zaoszczędzisz kupę czasu, energii i co bardzo ważne pieniędzy. Warto te zasoby przekierowywać jedynie we właściwe działania!

Na kanale podcastowym Marcina Osmana znajduje się już kilkaset odcinków. [PODCAST]

Jak to się dzieję, że jednocześnie tworzę podcasty, nagrywam wideo na Youtube, publikuje treści na Facebooku i wiele więcej różnych aktywności? Jest to możliwe dlatego, że zespół OSMPower skupiony jest na najważniejszych elementach w każdym procesie twórczym niezależnie od medium. 

Wracając jednak do podcastu. Co jest jego najważniejszym elementem?

Daj swoim odbiorcom możliwość słuchania Cię! Tyle i aż tyle :) 

Wszyscy aspirujący twórcy podcastowi swoją drogę rozpoczynają od kupna drogiego, zaawansowanego sprzętu. Część tej grupy traktuje również brak możliwości zdobycia takiego sprzętu jako swoją wymówkę przed rozpoczęciem tworzenia. Wniosek z tego taki, że jeżeli zamierzasz nagrywać swój podcast i rozpoczynasz proces tworzenia od kupna mikrofonu za tysiaka, to już przegrałeś. Twój podcast nigdy nie powstanie. Cała Twoja uwaga będzie poświęcona na sprzęcie, który zawsze będzie wydawał Ci się niewystarczający. Po zakupie profesjonalnego mikrofonu za chwile okaże się, że potrzebujesz dedykowanych kabli, najnowszy mixer i tak w nieskończoność. Brniesz w zakupy coraz to lepszych narzędzi, a dalej jesteś bez podcastu. To chyba było Twoim celem prawda? 

Moje podcastowanie zaczęło się od mikrofonu, który przypadkiem gdzieś znalazłem w domu, służył mi chyba do komputera. Następnie zrobiłem upgrade mojego sprzętu i wyłożyłem 10$ na nowy, który okazał się również mało spektakularny. Potem kupiłem jeszcze kolejny, aż w końcu poprosiłem moich znajomych, aby na urodziny sprawili mi profesjonalny mikrofon znanej marki. Pamiętam, że w tamtym czasie kosztował trochę ponad tysiąc złotych. Znajomym udało się spełnić moją prośbę. Użyłem mojego wypasionego mikrofonu kilka razy i przestałem z niego korzystać. Dlaczego? Jako laik, jego obsługa była dla mnie zbyt skomplikowana oraz proces od nagrania do publikacji kosztował mnie zbyt wiele wysiłku oraz dodatkowych aktywności. Jestem fanem najprostszych rozwiązań i w tym momencie właśnie takie mam zamiar Ci przedstawić. Zanim rzucisz się na drogie zakupy sprzętu nagraj swój pierwszy odcinek – swoim telefonem! Jeżeli jest on tylko wyposażony w aplikację dyktafonu nie pozostaję Ci nic innego jak zabrać się do roboty. :) Jakości takiego nagrania możesz posłuchaj klikając tutaj.

Nie potrzebujesz niczego więcej niż swojego telefonu, aby Twój podcast mógł wystartować!
Nic z rzeczy, którymi właśnie się martwisz i są one Twoimi wymówkami nie ma znaczenia na poziomie początkowych publikacji. Jeżeli komuś zależy na tym, aby Cię słuchał to będzie to robił. 

Co zrobić, aby chcieli słuchać? Zastanów się co wartościowego masz do przekazania swoim potencjalnym słuchaczom, znajdź to czego oni potrzebują i połącz te dwa elementy w jedną całość. 

Ten artykuł dotyczy głównie tego jak zacząć i jak skończyć z wymówkami, które powstrzymują Cię przed działaniem. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze kilku elementów, które są istotne w emisji własnego podcastu. Na 99% będziesz chociaż minimalnie zmontować nagrany materiał. Nawet jeżeli uda Ci się bezbłędnie wypowiedzieć wszystko co chciałeś zapewne nie unikniesz szumów czy odchrząknięć, które taki program potrafi wyeliminować. Na rynku jest mnóstwo zaawansowanych narzędzi do realizacji montażu ścieżki audio, ja wykorzystuje na to swój prosty myk ;). Do obróbki audio wystarcza mi darmowy program do edycji wideo – tak wideo: iMovie (dostępny na Macach, dla Windowsa będzie to Windows Movie Maker lub Camtasia Studio). Z pomocą takiego programu jesteśmy w stanie wykonać wszystkie podstawowe czynności związane z obróbką dźwięku. Oczywiście, pewnie teraz osoby zawodowo zajmujące się realizacją dźwięku łapią się za głowę
i pewnie mają rację ;). Moim celem nie jest pokazanie Ci jak stworzyć najbardziej profesjonalny podcast jak to tylko możliwe, ale chcę dać Ci kompletne i banalne rozwiązanie, które spowoduje, że jeszcze dziś pierwszy odcinek pojawi się w Internecie. Mała ilość funkcji, podobnie jak w przypadku sprzętu nie tylko Cię nie przerazi, ale także jest mniej rzeczy, które można popsuć w trakcie. 

Odrzuć wszystko co rodzi Twoje wątpliwości lub czemu poświęcasz niepotrzebną uwagę.
Na wszystko przyjdzie pora. Nie warto tracić kolejnych tygodni bo jeszcze nie znalazłeś idealnego motywu dźwiękowego dla czołówki swojego programu. 

Gdzie opublikować mój podcast?

Wystarczy wpisać to pytanie w Google i po sprawie. Niektóre strony, takie jak np. SoundClound umożliwiają publikacje tej samej treści na kilku platformach jednocześnie. Równie dobrze możesz je publikować na swoim kanale YouTube, tak jak robi to Rafał Mazur ZenJaskiniowca.pl

W takim razie masz już dosłownie wszystko do tego, aby wystartować z podcastem. Uprzedzę Cię jeszcze, żebyś nie korzystał z usług osób trzecich do realizacji swojego programu. Wytworzysz w ten sposób koszty oraz będziesz czekał dłużej na realizację, a na tym etapie nawet nie wiesz czy podcast to dla Ciebie opłacalny biznes. 

Jeżeli przygotowanie 30 minutowego odcinka podcastu zajmie Ci więcej niż godzinę – czytaj ten artykuł do skutku, aż Ci się uda. Pamiętaj, że każda próba ma potencjał na kolejny odcinek. ;)

Na drodze twórcy spotka Cię wiele nieoczekiwanych i niekoniecznie przyjemnych uczuć.
Na wszystkie bolączki każdego tworzącego idealne recepty posiada nie kto inny, jak sam Steven Pressfield. Pakiet serii jego książek znajdziesz klikając tutaj.

 

Życzę powodzenia i natychmiastowej implementacji!

Marcin "podcaster" Osman

 Ps. książki można kupić także osobno link poniżej.

https://www.osmpower.pl/pl/c/Steven-Pressfield/115/1/full

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium