Jak czytać i zapamiętywać? 4 sprawdzone techniki

0
Jak czytać i zapamiętywać? 4 sprawdzone techniki

Rozwój internetu i smartfonów sprawił, że mnóstwo wiedzy mamy w zasięgu ręki. Mimo wszystko części z niej cały czas nie ma w sieci. Cennym źródłem informacji pozostają również książki. Ale nawet gdy mamy pod ręką smartfona z dostępem do internetu i bibliotekę pełną wybitnych publikacji, możemy stracić sporo czasu na poszukiwaniu informacji.

Dlatego tak ważne jest zapamiętywanie tekstu. Wbrew pozorom to umiejętność, która przydaje się nie tylko w szkole i na studiach. Również w codziennym życiu zapamiętywanie przeczytanych treści może okazać się kluczowe. W dodatku ten proces to trening dla naszego mózgu. Chcesz dowiedzieć się, jak zapamiętać tekst, by zapadł Ci w pamięć? Poznaj cztery ciekawe techniki, które w tym pomagają.

Jak szybko czytać i zapamiętywać? Przeproś się z notowaniem!

Jeśli wydaje Ci się, że czasy sporządzania odręcznych notatek odeszły do lamusa, jesteś w błędzie. Badania naukowe dowodzą, że sięgnięcie po pióro, długopis czy ołówek daje dużo lepsze efekty niż wbijanie liter na klawiaturze. Przy odręcznych notatkach jesteśmy bardziej skupieni na tym, co robimy.

Słowa zapisane na kartce pozostawiają ślad w naszej głowie. W trakcie czytania warto mieć więc pod ręką notatnik. Jeśli będziemy co jakiś czas zapisywać w nim najważniejsze treści płynące z lektury, z pewnością zapamiętamy ją zdecydowanie lepiej.

Jak szybko zapamiętać tekst? Pamiętaj o powtórce!

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko czytać i zapamiętywać, powinieneś docenić rolę powtarzania przeczytanego tekstu. Co jakiś czas, po przeczytaniu fragmentu książki czy opracowania, powinniśmy pozwolić sobie na kilkadziesiąt sekund przerwy na powtórkę. W tym czasie starajmy się przypomnieć sobie jak najwięcej z tego, co przed chwilą przeczytaliśmy.

Takie powtórki znacznie zwiększą ilość zapamiętywanego tekstu. Na początku najlepiej próbować z dość częstymi przerwami po małych fragmentach lektury, z czasem będzie można je przedłużać. Z pewnością dostrzeżesz efekty.

Jak lepiej zapamiętywać? Czytając o odpowiedniej porze!

To może wydawać się dość dziwne, ale duży wpływ na naszą pamięć ma pora dnia, o której siadamy do lektury. Z pomocą do jej wyznaczenia spieszą naukowcy, którzy zaobserwowali reakcje w naszym mózgu. Najbardziej przychylne czytaniu są te zachodzące tuż przed snem oraz zaraz po przebudzeniu. W dodatku wtedy jesteśmy najbardziej odcięci od natłoku informacji. Warto więc czytać rano i wieczorem! Ciekawe lektury znajdziesz zaś na https://www.osmpower.pl/jakie-ksiazki-warto-przeczytac-o-rozwoju-osobistym-top-10-ksiazek.

Jak zapamiętać tekst na dłużej? Postaw na plan!

Jeśli naprawdę zależy Ci na zapamiętywaniu dłuższych fragmentów tekstu, trzeba będzie wykonać kilka czynności. Eksperci radzą, by na początek przejrzeć publikację, którą masz zamiar przeczytać. Przy okazji usystematyzujemy materiał, dostrzegając, co jest w nim najważniejsze. Po samym czytaniu ważne jest z kolei własne interpretowanie przeczytanych treści, tłumaczenie ich na własny język. Końcowy etap to powtarzanie - najlepiej regularne.

Jak czytać i zapamiętywać? Książki pobudzą Twoją kreatywność

Jeżeli Twoim celem jest zapamiętywanie tekstu, powinieneś przetestować wszystkie powyższe metody. Wtedy dowiesz się, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Warto jednak trenować swój mózg również na inne sposoby, pobudzając kreatywność. Książki takie jak “Zmień kurs” L. Davida Marqueta mogą Ci w tym pomóc. Dzięki niej staniesz się kreatywnym liderem i lepiej wykorzystasz zapamiętywane treści. Może to właśnie Twoja droga?

jak szybko czytać i zapamiętywać? Pomoże książka "Zmień kurs" L. Davida Marqueta

Książkę kupisz tutaj: https://www.osmpower.pl/zmien-kurs-david-marquet

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium